DOŻYNKI POWIATOWE – JAROCIN 2017

20 sierpnia nad zalewem w Jarocinie odbyły się XVIII Dożynki Powiatu Niżańskiego – Jarocin 2017, impreza dziękczynna za ukończenie owocnych żniw i prac polowych. Organizatorem święta był Powiat Niżański, Gmina Jarocin oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin. W przygotowaniach i pracach organizacyjnych duży udział miał GOKSTiR w Jarocinie.

Ceremonie dożynkowe rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Jarocinie, gdzie poświęcone zostały wieńce, wykonane ze zbiorów rolników z powiatu niżańskiego. Ze względu na fatalne warunki pogodowe wieńce dożynkowe pozostały w jarocińskiej świątyni, zrezygnowano także z uroczystego przemarszu w korowodzie na plac imprezy. Przed rozpoczęciem części oficjalnej na placu imprezy zaprezentował się zespół Mażoretek z NCK „Sokół” w Nisku razem z Orkiestrą Dętą z Zarzecza. Po tej prezentacji przybyłych gości powitał Starosta Niżański – Robert Bednarz, Wójt Gminy Jarocin – Zbigniew Walczak oraz Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego – Janusz Nawrocki.  Następnie, zgodnie z obyczajem, Starostowie Dożynek, pani Barbara Fila i pan Józef Walczak, przekazali organizatorom chleb, a przedstawiciele władz samorządów lokalnych podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy. W czasie poczęstunku publiczności z okolicznościowymi pieśniami wystąpił nasz jarociński zespół „Jargocianie”.

Po zakończeniu „ceremonii chleba” na scenie rozpoczęły się prezentacje dorobku artystycznego Gmin Powiatu Niżańskiego. Kolejno występował Zespół „Exciter” z Gminy Harasiuki, Kapela Ludowa „Jeżowianie” z Gminy Jeżowe, Kapela Flisacka z Gminy i Miasta Ulanów, dziewczęta prezentujące kolekcję wiklinowej mody (przy akompaniamencie Alberta Bujaka) z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, grupa wokalna z GOK w Krzeszowie, Zespół Pieśni i Tańca Racławice z Gminy i Miasta Nisko, Młodzieżowy Zespół Folkowy „Janki” z Jarocina.

W programie dożynek zaplanowano rozegranie turnieju cięcia piłą „moja-twoja” na czas. Jednak padający nieustannie deszcz udaremnił te zamiary. Pogoda pokrzyżowała także plany co do inscenizacji dożynkowej, którą GOKSTiR w Jarocinie planował wystawić w plenerze. Dostosowano się do istniejących warunków i okrojoną o wstawki aktorskie inscenizację pokazano na scenie.

W trakcie imprezy przeprowadzono Konkurs na Wieniec Dożynkowy, I Powiatowy Konkurs na Produkt Tradycyjny Powiatu Niżańskiego, Konkurs kulinarny na Chleb Domowy i Smarowidło do Chleba oraz Quiz Wiedzy o Województwie Podkarpackim i Powiecie Niżańskim. W przerwie między występami nagrodzeni zostali laureaci konkursów, a także najzdolniejsi uczniowie i najlepsi rolnicy z Powiatu Niżańskiego. Nagrodę z rąk Starosty Niżańskiego i Wójta Gminy Jarocin otrzymała mieszkanka naszej gminy Alicja Łazowska. Wyróżnionym rolnikiem z naszej gminy był pan Michał Wnuk.

Na placu imprezy znajdowało się wiele interesujących i barwnych stoisk promocyjnych. Gościliśmy u siebie reprezentacje siedmiu gmin powiatu niżańskiego, stoiska lokalnych artystów i rękodzielników, stoisko koła łowieckiego „Gawra” z Rudnika nad Sanem, stoisko pszczelarskie Stowarzyszenia „Wójczyc” z Jeżowego, stoisko Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, stoiska i wystawy służb mundurowych – Stoisko Komendy Powiatowej Policji w Nisku, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku, 16 Tczewskiego Batalionu Saperów, 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku. Gościli u nas także reprezentanci Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku. Stoiska promocyjne i informacyjne zaprezentował także KRUS, ODR i ARMiR z Niska oraz firmy, które zdecydowały się wspomóc finansowo organizację imprezy. We wspomnianych stoiskach reprezentacji gmin znalazły się prezentacje lokalnych specjałów kulinarnych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia oraz prezentacje dorobku kulturalnego ośrodków kultury.

Stoisko promocyjne Gminy Jarocin przygotowane zostało przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Majdan Golczański oraz GOKSTiR w Jarocinie. Przybyli goście mieli okazję pokosztować aromatycznych wypieków i swojskich dań, a przy okazji zobaczyć wielkoformatowe mandale wyklejane naturalnymi materiałami oraz przedmioty ceramiczne wykonane przez dzieci na zajęciach w jarocińskim GOK-u pod opieką pani Anny Skiby i Pauliny Kary. Stowarzyszenie z Majdanu Golczańskiego może być dumne, jako że komisja Konkursu Kulinarnego na Chleb Domowy i Smarowidło do Chleba uznała ich „Chleb i smarowidło według przepisu mam i osób starszych” za najlepszy!

Jeżeli chodzi o reprezentację gminy Jarocin przez grupy wieńcowe, to w tym roku reprezentowały nas aż cztery grupy: „Mostki – Podpory”, „Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Majdan Golczański”, „Jarocin gmina Jarocin” oraz „Szyperki gmina Jarocin”. Za sukces należy uznać zdobycie IV miejsca przez grupę wieńcową „Jarocin gmina Jarocin” w konkursie na Wieniec Dożynkowy. Mimo, że nie zdobyliśmy podium, to zważywszy na to, że do konkursu przystąpiło aż 17 wieńców, czwarte miejsce bardzo nas cieszy.

Mimo, że przez cały dzień padał deszcz, było wietrznie i chłodno, każdy kto zdobył się w niedzielę na wyjście z domu i odwiedziny nad zalewem w Jarocinie z pewnością nie wyszedł rozczarowany. Najwytrwalsi goście doczekali się wieczornego koncertu gwiazdy. Energetyczny koncert dała dla nas Halina Mlynkova – polska piosenkarka będąca w latach 1998-2003 wokalistką zespołu „Brathanki”. Mamy nadzieję, że organizatorzy kolejnej edycji Dożynek Powiatowych będą mieli więcej szczęścia i bardziej dopisze im aura. Z całego serca im tego życzymy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za to, że byli w tym dniu z nami, że znieśli trud i niedogodności spowodowane przez zawirowania meteorologiczne. Dziękujemy wszystkim sponsorom imprezy, osobom i instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie.