IRENA CHOJNACKA
Mieszkanka Jarocina. Już jako bardzo młoda osoba wyróżniała się zdolnościami plastycznymi. Mieszkańcy Jarocina znają ją przede wszystkim z tego, że pięknie haftuje. Ostatnio zaskoczyła wszystkich tym, że od wielu lat w swoim zaciszu domowym tworzy przepiękne obrazy techniką olejną. Tematyka prac to przede wszystkim scenki rodzajowe, pejzaże i architektura z dawnych lat. Po raz pierwszy szersza publiczność mogła zobaczyć jej prace podczas imprezy plenerowej „Festyn – Powitanie Lata w Jarocinie” w 2012 r.
*
WIESŁAWA MAŁYS
Mieszkanka Jarocina. Osoba o różnorodnych zainteresowaniach. Z upodobaniem tworzy okazjonalne stroiki, zdobi szklane butelki techniką decoupage’u, szyje, wyszywa różnego rodzaju ściegami. Specjalnością pani Wiesławy jest haft krzyżykowy. Jest autorką wielu pięknych haftowanych obrazów, które można było zobaczyć podczas imprez organizowanych w Jarocinie, a także na cyklicznej wystawie „Nitką Malowane” organizowanej przez NCK „Sokół”.
*
WIESŁAWA POWĘSKA
Niezwykle utalentowana artystka – amatorka z Kutył. Tworzy z pasją od 20 lat. Maluje z upodobaniem martwe natury i pejzaże techniką olejną na płótnie. Sięga często również do tematyki religijnej. Najwięcej satysfakcji czerpie jednak z tworzenia obrazów techniką mozaikową. Jest to technika, która wymagająca wielkiej dokładności i cierpliwości. W technice tej pani Wiesława tworzy przepiękne ikony, które zachwycają swoimi żywymi kolorami i precyzją wykonania. Twórczość artystki wielokrotnie można było zobaczyć na wystawach organizowanych podczas jarocińskich imprez, miedzy innymi podczas cyklicznych „Spotkań Rodzinnych w Państwie Jarocin”, a także na wystawie w niżańskim „Sokole”. Ostatnio, w lipcu 2012 r., prace pani Wiesławy znalazły się na wystawie promującej gminę Jarocin w Łążku Garncarskim.
*
KRYSTYNA SZABAT
Miłośniczka haftu z Jarocina. Ulubionym stylem pani Krystyny jest haft krzyżykowy. Od kiedy opanowała go do perfekcji wciąż powstają nowe obrazy, które cieszą oczy nie tylko najbliższych i rodziny. Rękodzieło autorstwa tej hafciarki można było zobaczyć na wystawach lokalnych twórców organizowanych podczas imprez plenerowych w Jarocinie, jak również na wystawach haftu w Niżańskim Centrum Kultury.
*
TERESA WEBER
Mieszkanka Szyperek, osoba o wielu talentach. Najwięcej wolnego czasu poświęca haftowi i bibułkarstwu. Jej zręczne ręce wyczarowują śliczne kompozycje kwiatowe oraz całe serie tematycznych obrazów haftowanych krzyżykiem. Swoje prace pani Teresa pokazywała wielokrotnie na zbiorowych wystawach promujących twórczość artystów amatorów z terenu gminy Jarocin podczas imprez plenerowych w Jarocinie, podobnie jak jej koleżanki brała także udział w wystawie „Nitką Malowane” w Nisku.
*
AGNIESZKA ŚLUSARCZYK
Młodziutka mieszkanka Jarocina, dorastająca w rodzinie, która od pokoleń zajmowała się rękodziełem. Zainteresowania odziedziczyła po swojej utalentowanej mamie Halinie. Agnieszka ostatnio z upodobaniem haftuje obrazy, zdobi przedmioty techniką decoupage’u. Nie obce jest jej także odnawianie i bielenie mebli.
*
ALICJA WOŁOSZYN
Mieszkanka miejscowości Golce. Miłośniczka szydełkowania i haftu. Z radością tworzy misterne koronki, serwetki i obrusy, które zachwycają swym pięknem. Wiele czasu poświęca także haftowi. Haftowane obrazy pani Alicji wyróżnia stonowana kolorystyka. Swoje prace prezentowała kilkakrotnie podczas wystaw zbiorowych w Jarocinie i wystawie „Nitką Malowane” w Nisku.
*
ELŻBIETA PCHEŁKA
Mieszkanka Zdziar, która od zawsze lubiła tworzyć dekoracyjne przedmioty. Pani Elżbieta to człowiek niezwykle twórczy i pomysłowy. W jej pracowni powstają wciąż nowe stroiki, kompozycje i kartki okolicznościowe. Ciekawe są także płaskie wycinanki, które zdobią domy, urzędy i szkoły w Jarocinie.
*
JOANNA STADNIK
Miłośniczka i twórczyni biżuterii z Jarocina. Zniechęcona poszukiwaniem na rynku niepowtarzalnych ozdób sama wzięła się za wymyślanie wzorów i własnoręcznie zaczęła robić kolczyki i inne kobiece ozdoby z zakupionych, gotowych elementów. Prace Joanny na tyle spodobały się znajomym i przyjaciołom, że z łatwością uległa ich namowom i niedawno założyła własną firmę. Teraz nie tylko tworzy, ale również sprzedaje swoje rękodzieło.
*
JUSTYNA PIKUŁA
Pochodzi ze Zdziar, ale ostatnio mieszka i pracuje w Paryżu. Przygodę z twórczością artystyczną zaczęła przez trzema laty, kiedy pod wpływem nagłej weny powstały pierwsze postaci lalek z tkaniny. Lalki Justyny najczęściej otrzymują złotą postać. Zdarzają się również białe. Spod jej rąk wychodzą także ciekawe dekoracje, kostiumy i stroje sceniczne. W tym roku brała udział w wystawie „Lalki są milczącymi świadkami ludzkiego życia”, organizowanej przez NCK „Sokół” w Nisku.
*
HALINA ŚLUSARCZYK
Mieszkanka Jarocina z pasją upiększająca przestrzeń wokół siebie. Tworzy dekoracyjne przedmioty, upina fantazyjnie firany i zasłony, nadaje nowy wygląd starym meblom. Wciąż odkrywa nowe techniki plastyczne czego efektem są ciekawe witraże na szybach domowych drzwi, eleganckie pudełka i butelki zdobione techniką decoupage’u czy ozdobne poszewki na poduszki wyczarowane szydełkiem. Pani Halina skupia wokół siebie panie zajmujące się hafciarstwem organizując dla nich zajęcia z zakresu rękodzieła artystycznego.
*
WANDA GIERŁACH
Mieszkanka Domostawy zajmująca się w wolnych chwilach haftowaniem. Chociaż zna różnego rodzaje ściegów, to zdecydowanie jej ulubioną techniką jest haft krzyżykowy. Wciąż poszukuje nowych tematów do swoich prac. Ostatnio maluje nitką portrety członków swojej rodziny. Prace pani Wandy można było kilkakrotnie oglądać podczas jarocińskich imprez plenerowych, a także w Nisku ramach wystawy rękodzieła organizowanej w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”.
*
BOŻENA POWĘSKA
Mieszkanka Domostawy tworząca z wielką precyzją haftowane obrazki. Spośród wszystkich poznanych technik najbardziej do gustu przypadł pani Bożenie haft krzyżykowy. W tej technice powstają zróżnicowane tematycznie prace. Najczęściej są to motywy roślinne i religijne. Swoje prace pokazywała na zbiorowych wystawach rękodzieła towarzyszących imprezom w Jarocinie oraz wystawie „Nitką Malowane” w niżańskim „Sokole”.