Dobiegła końca realizacja projektu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2”, realizowanego przez GOKSTIR w Jarocinie. Wspominaliśmy już, że zakupiliśmy nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży ze szkoły w Jarocinie, Domostawie i Zdziarach. W ramach projektu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny na zakładkę do książki, konkurs na obwolutę do książki i konkurs dla gimnazjalistów na recenzję książki. Najciekawszą recenzję napisała Natalia Wojtyło, Jagoda Kubasiewicz i Magdalena Kozdra z jarocińskiego gimnazjum. Prace konkursowe oceniała pani Grażyna Czech i Teresa Czajka. Dziękujemy polonistkom z Jarocina za merytoryczną pomoc.
Elementem bibliotecznego projektu była również akcja głośnego czytania. Z gimnazjalistami spotkaliśmy się w bibliotece w Jarocinie, a dla dzieci głośne czytanie zorganizowaliśmy w szkole w Zdziarach i Domostawie. Czytał dla nas pan Marek Urban, aktor z niżańskiego teatru „Kontynuacja”. Spotkania z małymi czytelnikami były bardzo miłe. Dzieci wysłuchały fragmentów nowych książek zakupionych przez bibliotekę, zadawały również rozmaite pytania gościowi. Spotkania były okazją do rozdania dyplomów i upominków uczestnikom konkursów plastycznych. W Zdziarach dzieci słuchały powieści w objęciach pluszowych zabawek. z kolei w Domostawie wpadły na sympatyczny pomysł i poprosiły pana Marka o autografy. Za zgodą pani polonistki pamiątkowe wpisy znalazły się w zeszytach do języka polskiego. Bardzo dziękujemy dyrektorom szkół i nauczycielom za pomoc w organizacji konkursów oraz spotkań czytelniczych.
W projekcie przewidzieliśmy jeszcze lekcje biblioteczne, podczas których panie bibliotekarki pokazywały dzieciom jak korzystać z katalogu elektronicznego.
Projekt został zakończony, na półkach czekają pachnące nowością książki. Biblioteka w Jarocinie, Domostawie i Zdziarach czeka z otwartymi ramionami na stałych i nowych czytelników.
“Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”