W dniach 9-11 maja 2018 r. odbyła się kolejna edycja Młodzieżowego Eko-Festiwalu. Organizatorem festiwalu było Centrum Edukacji Ekologicznej w Jarocinie oraz Szkoła Podstawowa w Jarocinie. W tym roku zmieniliśmy nieco formułę imprezy. Trwała ona trzy dni i większość zaplanowanych wydarzeń odbyła się w budynku naszego GOK-u.
9 maja 2018
Pierwszy dzień festiwalu należał do gimnazjalistów. Młodzież zaprezentowała ciekawą inscenizację o tematyce ekologicznej, wzięła udział w konkursie wiedzy przyrodniczej, przygotowała i poprowadziła eko-konferencję. Następnie odbyło się bardzo interesujące spotkanie z sokolnikiem, panią Olgą Krasoń. Pani Olga opowiedziała o pracy sokolnika, o zwyczajach sokołów i ptaków drapieżnych oraz zaprezentowała swoje umiejętności. Pod koniec spotkania wręczono nagrody dla laureatów szkolnych konkursów na zbiórkę makulatury i zużytych baterii.
10 maja 2018
Drugi dzień festiwalowy wypełniły atrakcje dla młodszych klas szkoły podstawowej. Uczniowie klas 1-3 z PSP w Jarocinie, naprzemiennie brali udział w spotkaniu z edukatorami z Nadleśnictwa Rozwadów, podczas których rozmawiali o lesie, pszczołach i ważnych sprawach związanych z ochroną przyrody, w zabawie plastycznej „Ziemiolubki”, poznając zwierzęta świata oraz świetnych warsztatach kulinarnych „Zabawa w gotowanie”, dzięki którym nauczyli się przyrządzać smakowite i zdrowe posiłki.
11 maja 2018
Trzeciego dnia w GOK-u spotkali się uczniowie klas 4-7 z PSP w Jarocinie. Na początku goście przedstawili przygotowane przez siebie inscenizacje o tematyce ekologicznej, następnie obejrzeli film przyrodniczy, aż w końcu przyszedł czas na gości festiwalowych. Najpierw zagościła u nas pani Katarzyna Warchoł, trenerka psów, specjalistka od dogoterapii z dwoma uroczymi i przyjacielskimi psami. Dowiedzieliśmy się na czym polega dogoterapia oraz wielu ciekawych rzeczy o zwyczajach i psich potrzebach. Drugim gościem tego dnia był podróżnik, pan Paweł Pabian. Pan Paweł opowiadał o swoich wyprawach w góry wysokie, prezentował sprzęt wysokogórski i próbował zaszczepić w młodzieży pasję wspinacza. Na koniec rozstrzygnięto szkolny konkurs „Zbieramy zużyte baterie”.
Równolegle do działań, odbywających się w GOK-u, w klasach oddziałów przedszkolnych w PSP w Jarocinie działały „Eko-maluchy”. Panie nauczycielki oraz pracownice naszej biblioteki zorganizowały dla przedszkolaków szereg zabaw związanych tematycznie z ekologią. Dzieci oglądały bajeczkę, odpowiadały na zagadki, bawiły się w układanie obrazków, projektowały ekologiczne miasteczko.
Dziękujemy za współpracę pani Dyrektor i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Jarocinie za pomoc w organizacji imprezy. Bez nich festiwal nie był by tak udany. Dziękujemy także serdecznie przemiłym paniom z Nadleśnictwa Rozwadów oraz pani Katarzynie Warchoł za to, że znalazły dla nas czas i zechciały nieodpłatnie przekazać dzieciom swoją wiedzę i umiejętności.
Dziękujemy także dzieciom i młodzieży za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok!