FESTIWAL MUZYKI POZYTYWNEJ – T3

Za nami pierwsza edycja FESTIWALU MUZYKI POZYTYWNEJ – T3. Festiwal odbył się w dniach 29.06 – 01.07.2018 r. w Jarocinie. Pomysłodawcą festiwalu jest pan Bogdan Romaniuk, pełniący obecnie funkcję Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego oraz pan Zbigniew Walczak, Wójt Gminy Jarocin. Głównym organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. Przedsięwzięcie współorganizowali: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Gmina Jarocin i Powiat Niżański. Festiwal został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla oraz Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza.

Prace nad realizacją festiwalu trwały od początku roku, kiedy to nasz GOK przygotował i złożył projekt o dofinansowanie ze Środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”. Wsparcie udało się uzyskać i mogliśmy rozpocząć przygotowania. Główne wsparcie finansowe poza projektem pochodziło od Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Cegiełki finansowe dołożyła także Gmina Jarocin i Powiat Niżański.

Wydarzenia festiwalowe zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2018 r. Wszystkie atrakcje
i punkty programu zostały zrealizowane w Jarocinie, w trzech lokalizacjach: w Kościele Parafialnym w Jarocinie, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie oraz na terenie rekreacyjnym nad zalewem w Jarocinie.

Pierwszy dzień festiwalu został zaplanowany w Kościele Parafialnym w Jarocinie. Festiwal otworzyli: Dyrektor Festiwalu – Karolina Kutyła, Wójt Gminy Jarocin – Zbigniew Walczak i Starosta Niżański – Robert Bednarz. Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert GABRIELI BLACHY Z ZESPOŁEM. Energię i ciepło uroczej artystki będziemy jeszcze długo wspominać. Po koncercie odbyło się spotkanie modlitewne ludzi młodych, które poprowadził ks. Adam Warchoł i młodzież skupiona w Ruchu Światło Życie przy parafii Św. Józefa w Nisku. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski.

W drugim dniu festiwalu, w sali GOKSTiR w Jarocinie, odbywały się warsztaty wokalne z trenerem wokalnym – Krzysztofem Biernackim. Młodzież przez kilka godzin niestrudzenie uczyła się wybranego utworu z repertuaru zespołu Maleo Reggae Rockers. Efekt zmagań 34 osobowa grupa przedstawiła razem z gwiazdą na scenie podczas sobotniego koncertu. Podczas występu niejedna osoba miała tzw. „gęsią skórkę”. Warto było to zobaczyć i usłyszeć.

Po warsztatach wokalnych, od godziny 16.00 rozpoczęła się realizacja programu nad zalewem w Jarocinie. Na festiwalowej scenie zagościł zespół BEU, I.N.D., MUODE KOTY, ARKADIO i MALEO REGGAE ROCKERS. Podczas koncertów zrealizowaliśmy akcję plastyczną „Namalować muzykę”, podczas której pod okiem artysty wspólnie z uczestnikami imprezy malowaliśmy wielkoformatową flagę festiwalową. Ze względu na fatalne warunki pogodowe flaga nie wisiała zbyt długo, a szkoda, bo wyszła prześliczna.

Trzeciego dnia, w niedzielę ok. godz. 12.00, zaprosiliśmy mieszkańców na wykład „Talent Uwielbienia” w wykonaniu ks. Andrzeja Daniewicza (lidera zespołu La Pallotina, duszpasterza środowisk twórczych). Po wykładzie odbyło się, niezwykle wzruszające i motywujące  spotkanie z raperem Arkadio „Rób to co kochasz”.

Od godziny 15.00. na plenerowej scenie gościliśmy zespoły: IGRAMY Z POKUSĄ, LA PALLOTINA, MR. POLLACK, GOSPEL RAIN, KAMIL BEDNAREK z zespołem. Swoją obecnością na scenie zaszczycił nas Gość Specjalny Festiwalu – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, pan JERZY TRELA. Mistrz przeczytał dla nas biblijny „Hymn o Miłości”, od którego pochodzi nazwa festiwalu.

W sobotę i niedzielę naszym artystycznym przewodnikiem i konferansjerem był Dariusz Malejonek – lider zespołu Maleo Reggae Rockers.

W niedzielę zaproponowaliśmy najmłodszym udział w bogatym programie. W tzw. „Dzieciosferze” dzieci mogły w ramach warsztatów zrobić sobie instrument z recyklingu, malować farbami akrylowymi na sterczu, wziąć udział w warsztatach bańkowych, malować nutki w festiwalowych kolorach, które zawisły potem na przestrzennej pięciolinii. Specjalnie dla dzieci występowali także szczudlarze przebrani za Anioły. Dzieci i dorośli mogli wziąć udział w akcji muzycznej „Się gra” z Bogdanem Brachą. W ramach tej akcji uczestnicy poznali instrumenty dawne i stworzyli festiwalową orkiestrę.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę uczestnicy imprezy mogli przebywać w  „Salonie Muzycznym”, gdzie można było kupić płyty zespołów festiwalowych, zapoznać się z wydawnictwami muzycznymi, porozmawiać z artystami, podpisać płyty, zrobić sobie zdjęcie na specjalnej ściance festiwalowej.

Podczas dwóch dni gościliśmy interesujących wystawców. Swoją twórczość na festiwalu zaprezentowali:

 • Alfreda Przybyło z rękodziełem,
 • Księgarnia Nova Duo z wydawnictwami katolickimi,
 • Krystyna Wiche i Elżbieta Grzecznik z malarstwem,
 • Beata Handziak z Studia B z witrażami i aniołami,
 • Wojciech Leń z drewnianymi wyrobami (misy, pudełka, szkatułki),
 • Urszula Olszowy z Ikonami,
 • Paulina Kara z malarstwem i ceramiką,
 • Zbigniew i Krzysztof Butrynowie z instrumentami (suka biłgorajska),
 • Waldemar Zając z płaskorzeźbą,
 • Stanisław Pałka z rzeźbą,
 • Caritas z pracami podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej,
 • Stoisko promocyjne Gminy Jarocin – Panie i Panowie z zespołu „Jargocianie”.

Oprócz barwnych stoisk wystawienniczych, teren imprezy zdobiły wielkoformatowe elementy scenograficzne. Elementem scenografii była także brama festiwalowa, nawiązująca swoim wyglądem do logo festiwalu. Dla wolontariuszy, obsługi i uczestników warsztatów przygotowaliśmy koszulki festiwalowe. W salonie muzycznym można było się fotografować na ściance festiwalowej z logo festiwalu.

Podczas festiwalu objawiły się DOBRE DUCHY FESTIWALU. Skromnym upominkiem podziękowaliśmy im na scenie. Podziękowanie z rąk pana Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Bogdana Romaniuka odebrał nasz ks. Proboszcz Tadeusz Kuźniar, za pomoc przy promocji i realizacji festiwalu, a także za życzliwość, dach nad głową i opiekę nad grupą młodzieżową. Podziękowanie pani Wiesławie Gumieli – wspaniałej gospodyni i opiekunce młodych festiwalowiczów, wręczył Starosta Niżański, pan Robert Bednarz. Wójt Gminy Jarocin, pan Zbigniew Walczak podziękował ks. Adrianowi Kalkowi, za poświęcenie czasu i niespożyte pokłady energii przekazywanej młodzieży, z którą razem tworzyli serce festiwalu.

 

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że pierwsza edycja festiwalu mogła się odbyć i odbyła się na takim jak chcieliśmy poziomie. Dziękujemy serdecznie mieszkańcom, którzy pozostawali w gotowości, by ugościć młodzież w swoich domach. Dziękujemy tym, których nie zraziła paskudna pogoda i mimo wszystko zajrzeli do nas i skorzystali z tego co przygotowaliśmy. Wielkie podziękowania należą się artystom występującym na scenie, którzy mimo nielicznej publiczności dawali z siebie wszystko i byliśmy świadkami naprawdę świetnych koncertów i pięknych wydarzeń.

W sensie „komercyjnym” festiwal być może wielu uzna za nieudany. Jest to jednak nieprawda. Po pierwsze pozytywnej energii, która przepływała pomiędzy występującymi, wystawcami, uczestnikami warsztatów, odbiorcami i organizatorami, mogą pozazdrościć nam niejedne festiwale. Po drugie pod względem artystycznym było to wydarzenie naprawdę na bardzo wysokim poziomie, więc cieszy nas jakość tego co udało się zrobić. Po trzecie wiemy już, że jesteśmy w stanie zrobić duże, na wysokim poziomie organizacyjnym wydarzenie, a to cenne doświadczenie, które pomoże nam zmierzyć się z wieloma rzeczami w przyszłości. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, gdy festiwal znowu ruszy, nikomu nie przyjdzie już do głowy, by ominąć to wydarzenie. Życzymy sobie, żeby była wspaniała pogoda i zniknęły inne mało ważne przyczyny, które utrudniają wyjście z domów i wyruszenie w poszukiwaniu nieznanych klimatów. Bądźcie z nami za rok!

 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu “Kultura – Interwencje – 2018”