Dni Fotografii Przyrodniczej Ziemi Niżańskiej” 16-18 września 2022 r.- “CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE”

W dniu 16 września, w sali GOKSTiR w Jarocinie odbyło się uroczyste rozpoczęcie organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Jarocinie „Dni Fotografii Przyrodniczej Ziemi Niżańskiej 16-18 września 2022r.  Wydarzenie objęte honorowym patronatem Wójta Gminy Jarocin oraz Starosty Powiatu Niżańskiego. Mecenat nad imprezą objął również Związek Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Roztoczańsko Podkarpacki oraz Koło Fotograficzne KADR”.

Po krótkim wstępie oraz  przywitaniu przyszedł czas na wręczenie nagród laureatom VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Latające cuda natury”. Wręczenie nagród poprzedził pokaz nagrodzonych zdjęć i przedstawienie zasad wyboru zwycięskich prac przez jury w skład którego weszli : Marian Rogowski, Agnieszka Florczyk, Tomasz Sikorski.

Po obejrzeniu wszystkich 117 prac zakwalifikowanych do konkursu oto lista zwycięzców:

  1. „Solista” autorstwa Juliana Łozińskiego
  2. „Zakąska” autorstwa Michała Narożnego
  3. „Moja ,tylko moja !” autorstwa Wojciecha Sobiesiaka
  • Wyróżnienie: „W zawieszeniu” autorstwa Michała Narożnego
  • Wyróżnienie „Leśne pląsy” autorstwa Wojciecha Bronowskiego

W zastępstwie laureatów nagrody odebrały osoby upoważnione z rąk Członka Zarządu Powiatu Niżańskiego – pana Tomasza Podpory oraz statuetki wręczane przez Wójta Gminy Jarocin – pana Zbigniewa Walczaka.

Pierwszym punktem imprezy był autorski pokaz fotografii i diaporam pana Pawła Wrony prezesa Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Krakowskiego.

Na koniec spotkania odbył się wernisaż prac pokonkursowych oraz bankiet na poddaszu GOKSTiR w Jarocinie. Następnego dnia o świcie rozpoczęła się druga część Dni Fotografii Przyrodniczej Ziemi Niżańskiej czyli dwudniowy plener fotograficzny pod hasłem „Ziemia Niżańska w obiektywie”. Zadaniem uczestników pleneru było sfotografowanie przyrody znajdującej się na terenie gminy Jarocin i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. W sobotę oświcie (17.09.2022r.) fotografowie, wraz z przewodnikiem  wyruszyli na sesję fotograficzną w okolice miejscowości Szwedy gdzie szukali sposobności uchwycenia rykowiska. Po południu plenerowicze udali się do  Centrum Edukacji Ekologicznej przy GOKSTIR w Jarocinie aby obejrzeć ciekawe eksponaty i dowiedzieć się kilku ciekawostek z Poddasza Pełnego Wspomnień. Nocleg i wspólna kolacja w uroczym miejscu :Agroturystyka u Małgosi stanowiło zakończenie dnia drugiego. W niedziele wczesnym rankiem plener w lesie w Jarocinie, zwiedzanie okolicy , pożegnalne śniadanie i zakończenie 3 dniowych wydarzeń.  Podziękowania dla Starosty Powiatu Niżańskiego pana Roberta Bednarza za ufundowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych w konkursie, dziękujemy również komisarzowi Konkursu „Latające Cuda Natury 2022” panu Marianowi Rogowskiemu za pomoc przy organizacji konkursu. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z weekendowych wydarzeń. Wystawa pokonkursowa otwarta do 17 października. ZAPRASZAMY SERDECZNIE!