Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny “Latające Cuda Natury 2022” Jury oraz galeria prac

Przedstawiamy Jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Latające Cuda Natury 2022” oraz galerię nadesłanych prac:

  1. Agnieszka Florczyk jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Chociaż fotografuje od niedawna  jej prace znalazły uznanie w konkursach krajowych i zagranicznych. W 2021 otrzymała tytuł Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody.
    W 2021 roku wraz z muzykiem Michałem Zygmuntem wydała album fotograficzno – dźwiękowy “Dolina Mgieł Pieśni Wędrownych Ptaków”, w którym obrazy natury dopełniają nagrania dźwiękowe skrzydlatych bohaterów. Jej fotografie znajdują się również w różnych publikacjach przyrodniczych oraz pokazywane były w ramach wystaw indywidualnych
    i zbiorowych w kraju i za granicą.

„Fotografować zaczęłam dzięki żurawiom – te ptaki zauroczyły mnie kilka lat temu
i niezmiennie fascynują. Żuraw – ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody, ale także nadchodzącej jesieni, kiedy zbiera się w ogromne stada. Symbol wierności, nieśmiertelności, czujności. Uosobienie piękna i gracji. Miejsca, w których przebywa mają swój niepowtarzalny klimat, wchodzące słońce, refleksy w wodzie i snujące się mgły, malują obrazy niczym z baśni, a deszcz i chmury nadają im mroczny wymiar. Każdą wolną chwilę spędzam wśród bagien i mokradeł w ptasim towarzystwie. Fascynuje mnie gra światłem, dlatego większość moich fotografii powstaje w tym niezwykłym momencie, kiedy noc przechodzi
w dzień, ptaki budzą się ze snu, przeciągają się, czyszczą pióra. Natura potrafi tworzyć niesamowite malowane światłem obrazy, które ciągle są dla mnie źródłem inspiracji, by te ulotne chwile zatrzymać w kadrze.

Mam ogromny szacunek i respekt dla przyrody, fotografuję dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, przedstawiając ich życie i zachowania, staram się  być niewidocznym obserwatorem tego niezwykłego świata i w żaden sposób nie zakłócać tego odwiecznego ładu. Przyroda jest doskonała sama w sobie, niestety wszechobecny pęd cywilizacyjny powoduje coraz silniejszą ingerencję w jej siedliska, a dzisiejszy człowiek żyje coraz bardziej w oderwaniu od przyrody
i praw natury. Mam nadzieję, że moje fotografie zwrócą uwagę na piękno, jakie jeszcze jest wokół nas, na zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia na Ziemi jak my”.

Agnieszka Florczyk

2. Tomasz Sikorski

“Mam na imię Tomasz, fotografuję od 14 roku życia. To wtedy Tata podarował mi pierwszy aparat – Smena Symbol. Minęło wiele lat zanim skoncentrowałem się na tym co tak naprawdę mnie pasjonuje.Należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody w oddziale Krakowskim.Fotografuję ogólnie pojętą faunę, ale to ptaki zajmują szczególne miejsce na moich zdjęciach.Zasiadka, czatownia, czy też namiot jest dla mnie podstawowe formy fotografowania.W fotografii dzikiej przyrody najbardziej urzeka mnie czas spędzony w czatowni – cisza, ta od telefonów i mediów :) bo przyroda nigdy nie śpi.
Te najbardziej spektakularne chwile spędzone w dziczy cieszą tym bardziej, że zostają w pamięci
i oglądane są przez garstkę takich zapaleńców jak ja. Życzę Wszystkim uczestnikom konkursu “Latające Cuda Natury ” Edycja 2022 jak najwięcej takich właśnie fotograficznych momentów.

Pozdrawiam Serdecznie, Tomasz Sikorski”

 

3. Marian Rogowski

 “Nazywam się Marian Rogowski. Pochodzę z Podkarpacia i mieszkam w północnej części tego regionu. Odkąd pamiętam, aparat zawsze towarzyszył mi podczas wyjazdów. Najwięcej moich zdjęć pochodzi z Puszczy Sandomierskiej i jej okolic. Gdy tylko pozwala mi na to czas, staram się wyjeżdżać w inne rejony w poszukiwaniu ciekawych kadrów. Moim ulubionym tematem jest przyroda. Od 2018 roku należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) i zrzeszony jestem w Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackim.”

 Galeria nadesłanych prac: